Rowery górskie są przeznaczone do jazdy w terenie, mają wytrzymałą ramę i amortyzowany widelec. Rowery szosowe przeznaczone są do jazdy po utwardzonych nawierzchniach. Mają lżejszą ramę, węższe opony i bardziej wyprostowaną pozycję podczas jazdy.

Rowery z grubymi oponami (zwane także rowerami typu fatbike lub snowbike) są przeznaczone do jazdy po śniegu lub piasku. Te rowery mają zwykle opony o szerokości 4-8 cali, które pozwalają im unosić się na powierzchni bez zapadania się zbyt głęboko.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru górskiego?

Szukając roweru górskiego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Dobry rower górski będzie wytrzymały, będzie miał dobre hamulce i przerzutki oraz odpowiedni rozmiar.

silhouette of person riding on bicycle during daytime

Trwałość: patrząc na trwałość, ważne jest, aby wziąć pod uwagę materiały użyte do budowy roweru, a także to, jak często planujesz na nim jeździć. Jeśli planujesz codziennie jeździć na rowerze, powinieneś zainwestować w droższy materiał, taki jak tytan lub włókno węglowe. Jeśli planujesz jeździć na rowerze tylko od czasu do czasu, aluminium jest lepszą opcją, ponieważ jest tańsze i lżejsze.

Hamulce: Hamulce to ważny element bezpieczeństwa, którego nie należy pomijać przy wyborze roweru górskiego. Istnieją dwa główne typy hamulców, które można znaleźć w rowerach górskich – hamulce tarczowe i hamulce szczękowe. Hamulce tarczowe zapewniają większą siłę hamowania niż hamulce szczękowe, ale wymagają również więcej konserwacji, ponieważ muszą być wymieniane co kilka lat ze względu na zużycie spowodowane gromadzeniem się w nich brudu i kurzu.

4 najlepsze typy rowerów górskich dostępnych obecnie na rynku

Rower górski to jeden z najpopularniejszych rodzajów rowerów na świecie. Rowery górskie są przeznaczone do jazdy w terenie, co oznacza, że mają solidną ramę i system zawieszenia. Zostały specjalnie zaprojektowane, aby móc jeździć w trudnym terenie, takim jak drogi gruntowe i szlaki.

Jaki rodzaj roweru górskiego wybrać? Oto cztery główne typy rowerów górskich dostępnych obecnie na rynku: rowery górskie XC, rowery górskie Enduro, rowery górskie downhill i rowery górskie freeride.

green and black mountain bike parked beside brown tree

3 typy rowerzystów górskich i na jakim typie roweru powinni jeździć

Rowerzyści górscy nie są tacy sami. Istnieją 3 rodzaje rowerzystów MTB i każdy z nich powinien mieć inny typ roweru do jazdy. Pierwszy typ to Cross-Country Rider. Lubią jeździć na długich dystansach iw każdych warunkach pogodowych. Powinni mieć rower górski z pełnym zawieszeniem, który ma wiele przełożeń i z łatwością poradzi sobie w trudnym terenie. Drugi typ to Downhill Racer.

Ci ludzie chcą jeździć szybko i podejmować ryzyko na stromym terenie – powinni mieć rower górski typu hardtail lub sztywny z mniejszą liczbą przełożeń, który poradzi sobie z każdą nawierzchnią przy dużych prędkościach. Wreszcie, jest Freerider lub Trail Rider, który chce odkrywać nowe szlaki i robić triki na swoim rowerze – potrzebuje roweru górskiego enduro, który jest wystarczająco lekki, aby wykonywać skoki, ale także wystarczająco wytrzymały, aby przejechać długie przejażdżki po drogach gruntowych.

Wniosek: zdobądź odpowiedni sprzęt na następną przejażdżkę

Właściwy bieg może zadecydować o Twojej następnej przejażdżce lub ją przerwać. Istnieje wiele różnych rodzajów sprzętu do wyboru i może być trudno zdecydować, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Ten artykuł pomoże Ci znaleźć idealny zestaw sprzętu rowerowego.

Sprzęt rowerowy to bardzo ważna inwestycja dla każdego rowerzysty, ale nie musi być droga. Istnieje wiele niedrogich i wysokiej jakości opcji, które będą służyć przez lata.

Wróć na górę